E-Shop

CD

Please update your Flash Player to view content.

Partneri

hrasko

Logo-KCUBaR

Sponzori kapely

ELD-logologo-firmy-Kopro

Komunikácia

email:      matuskrutak@gmail.com

Orange:     0905 681 326

T-mobile:   0911 279 530

Kto sme...

barca_18

Koncerty

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Spolupracujeme

       Marada

Facebook MySpace Twitter Google Bookmarks RSS Feed 

ĽUDOVÁ HUDBA Čardáš z Abova

 

Známi východoslovenskí muzikanti

 

Dlhoroční členovia popredných folklórnych súborov východného Slovenska a hudobne vzdelaní profesionáli. To sú členovia ľudovej hudby Čardáš z Abova. Teleso vzniklo v roku 2008, dohodou muzikantov s rovnakým cieľom:
Priniesť ľudom vysoko kvalitnú hudobnú produkciu interpretovanú na tradičných slovenských hudobných nástrojoch. Zabudnuté piesne starých mám oblečené v novom šate, okorenené abovským temperamentom, doplnené o známe i svetové  melódie.

Hlavným cieľom Čardášu z Abova, je priniesť ľudom zábavu a vyvolať v nich také emócie, aké sú typické pre ABOV:

Na tvári beťársky úsmev, v srdci neutíchajúci oheň, v duši pokoj ako nedeľa na Above a v hlave hrdosť Slanských vrchov. Práve to je typické pre Abov a jeho čardáše, ktoré sú najenergickejšími a najohnivejšími na Slovensku!Členovia


Štefan Galík / husle, spev

Pochádza z malebnej obce Lúčka v okrese Svidník. Na husliach hrá od svojich 7 rokov. V súčasnosti je študentom AMU v Banskej Bystrici a zároveň aj konzervatória J. L. Bellu v BB. Števovým snom je mať krásnu, zdravú rodinku, venovať sa hudbe a robiť ľudí šťastnými. Medzi jeho muzikantské vzory patria: Rinaldo Oláh, Maxim Vengerov a Ondrej Jánoška. Obľúbeným jedlom sú bryndzové halušky.


Matúš Kruták / viola, spev

Pochádza z muzikantskej rodiny z Košíc. Otec aj starý otec hrávali na husliach, stará mama pochádzala zo Štrby a bola vynikajúcou speváčkou ľudových piesní. K hudbe mal teda od malička veľmi blízko. Od šiestich rokov začal hrať na husle, v deviatich hral už v detskom sláčikovom orchestri a ako desaťročný začal hrať v detskej ľudovej hudbe FS Železiarik. Neskôr na strednej škole už hral aktívne vo FS Železiar kde pôsobil 12 rokov už ako violista. Jeho muzikantský rast a vývin najviac ovplyvnila od začiatku pôsobenia v detskom súbore hlavne cigánska ľudová hudba Bundovci, ktorá v tom čase patrila k najlepším na Slovensku. Počas účinkovania vo folklórnom súbore spolupracoval s viacerými inými telesami ako napr. ĽH FS Vranovčan, ĽH FS Borievka či KMAF. Takisto sa podieľal na  nahrávaní viacerých hudobných a audiovizuálnych nosičov s viacerými ľudovými hudobnými telesami. V súčasnosti okrem účinkovania v kapele Čardáš z Abova spolupracuje pravidelne s ľudovou hudbou bratov Kollárovcov z Kolačkova a s ľudovou hudbou  Ondreja Kandráča z Prešova.


Vojtech Bunda / kontrabas

Pochádza z muzikantskej rodiny. Po otcovej aj po maminej strane mali v rodine Bundovcov dobrých muzikantov a to nie len v ľudovej hudbe ale aj v oblasti jazzu. Od 4 rokov ho otec učil hrať na violončelo, ktoré bolo ladené ako kontrabas. Od 6 rokov začal navštevovať ĽŠU v Košiciach a to hru na husle. Neskôr z huslí prestúpil na kontrabas, kde  ho hra na tento nástroj oslovila, pričom  začal účinkovať vo FS Železiarik. Jeho otec hrával v súbore Železiar tiež na kontrabas. Po účinkovaní v súbore Železiarik vyštudoval SOU Obchodné a neskôr aj konzervarórium, popri tom hrával profesionálne v ľudovej hudbe pod vedením priimáša Karola Adama terajšieho riaditeľa divadla Romathan, kde účinkoval neskôr ako hráč orchestra 10 rokov. Okrem ľudovej hudby ho oslovila takisto i hudba swingového žánru, ktorú má rád a ktorá ho oslovila v období keď hrával 10 rokov v Nemecku s výbornými swingovými muzikantami. 

 

Martina Eštoková / spev

Od detstva sa venovala spevu ľudových piesní v rôznych folklórnych zoskupeniach (DFS Kamienok, FS Čarnica). Počas štúdia na na vysokej škole pôsobila v speváckom zbore SĽUK-u.  K spevu ju priviedla babka a taktiež otec, ktorý hrá na akordeóne a gitare. Okrem účinkovania v ľudovej hudbe sa venuje spevu v Kaschauer Klezmer Band-e spolu s Matúšom Krutákom a Vojtechom Bundom. Najradšej spieva abovské čardáše, ktoré v nej evokujú spomienky na starých rodičov. V starých textoch týchto piesní sa odzrkadľujú veľké životné pravdy a skúsenosti s ktorými sa ako interprétka častokrát aj osobne stotožňuje. V roku 2016 sa zúčastnila  speváckej súťaže "Na košickej turni", kde získala "Zlaté pásmo" s čardášmi z jej rodnej obce Kostoľany nad Hornádom. V súčasnosti pracuje ako učiteľka hudobnej výchovy na základnej škole. K spevu a ľudovej hudbe vedie aj svoje detičky.

Hostia (podľa objednávky)

Ivana Harachová / cimbal
Viliam Gurbaľ / cimbal
Milan Jarka / cimbal

 

 


Deutsch (DE-CH-AT)Slovenčina (Slovenská Republika)English (United Kingdom)
Novinky O NÁS