E-Shop

CD

Please update your Flash Player to view content.

Partneri

hrasko

Logo-KCUBaR

Sponzori kapely

ELD-logologo-firmy-Kopro

Komunikácia

email:      matuskrutak@gmail.com

Orange:     0905 681 326

T-mobile:   0911 279 530

Kto sme...

barca_18

Koncerty

There are no translations available.

24.01.2020   Jedlinka

26.01.2020   Krompachy

31.01.2020   Košice

07.02.2019   Košice

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Spolupracujeme

       Marada

Facebook MySpace Twitter Google Bookmarks RSS Feed 
There are no translations available.

ĽUDOVÁ HUDBA Čardáš z Abova

 

Známi východoslovenskí muzikanti

 

Dlhoroční členovia popredných folklórnych súborov východného Slovenska a hudobne vzdelaní profesionáli. To sú členovia ľudovej hudby Čardáš z Abova. Teleso vzniklo v roku 2008, dohodou muzikantov s rovnakým cieľom:
Priniesť ľudom vysoko kvalitnú hudobnú produkciu interpretovanú na tradičných slovenských hudobných nástrojoch. Zabudnuté piesne starých mám oblečené v novom šate, okorenené abovským temperamentom, doplnené o známe i svetové  melódie.

Hlavným cieľom Čardášu z Abova, je priniesť ľudom zábavu a vyvolať v nich také emócie, aké sú typické pre ABOV:

Na tvári beťársky úsmev, v srdci neutíchajúci oheň, v duši pokoj ako nedeľa na Above a v hlave hrdosť Slanských vrchov. Práve to je typické pre Abov a jeho čardáše, ktoré sú najenergickejšími a najohnivejšími na Slovensku!Členovia


Štefan Galík / husle, spev

Pochádza z malebnej obce Lúčka v okrese Svidník. Na husliach hrá od svojich 7 rokov. V súčasnosti je študentom AMU v Banskej Bystrici a zároveň aj konzervatória J. L. Bellu v BB. Števovým snom je mať krásnu, zdravú rodinku, venovať sa hudbe a robiť ľudí šťastnými. Medzi jeho muzikantské vzory patria: Rinaldo Oláh, Maxim Vengerov a Ondrej Jánoška. Obľúbeným jedlom sú bryndzové halušky.


Matúš Kruták / viola, spev

Pochádza z muzikantskej rodiny z Košíc. Otec aj starý otec hrávali na husliach, stará mama pochádzala zo Štrby a bola vynikajúcou speváčkou ľudových piesní. K hudbe mal teda od malička veľmi blízko. Od šiestich rokov začal hrať na husle, v deviatich hral už v detskom sláčikovom orchestri a ako desaťročný začal hrať v detskej ľudovej hudbe FS Železiarik. Neskôr na strednej škole už hral aktívne vo FS Železiar kde pôsobil 12 rokov už ako violista. Jeho muzikantský rast a vývin najviac ovplyvnila od začiatku pôsobenia v detskom súbore hlavne cigánska ľudová hudba Bundovci, ktorá v tom čase patrila k najlepším na Slovensku. Počas účinkovania vo folklórnom súbore spolupracoval s viacerými inými telesami ako napr. ĽH FS Vranovčan, ĽH FS Borievka či KMAF. Takisto sa podieľal na  nahrávaní viacerých hudobných a audiovizuálnych nosičov s viacerými ľudovými hudobnými telesami. V súčasnosti okrem účinkovania v kapele Čardáš z Abova spolupracuje pravidelne s ľudovou hudbou bratov Kollárovcov z Kolačkova a s ľudovou hudbou  Ondreja Kandráča z Prešova.


Vojtech Bunda / kontrabas

Pochádza z muzikantskej rodiny. Po otcovej aj po maminej strane mali v rodine Bundovcov dobrých muzikantov a to nie len v ľudovej hudbe ale aj v oblasti jazzu. Od 4 rokov ho otec učil hrať na violončelo, ktoré bolo ladené ako kontrabas. Od 6 rokov začal navštevovať ĽŠU v Košiciach a to hru na husle. Neskôr z huslí prestúpil na kontrabas, kde  ho hra na tento nástroj oslovila, pričom  začal účinkovať vo FS Železiarik. Jeho otec hrával v súbore Železiar tiež na kontrabas. Po účinkovaní v súbore Železiarik vyštudoval SOU Obchodné a neskôr aj konzervarórium, popri tom hrával profesionálne v ľudovej hudbe pod vedením priimáša Karola Adama terajšieho riaditeľa divadla Romathan, kde účinkoval neskôr ako hráč orchestra 10 rokov. Okrem ľudovej hudby ho oslovila takisto i hudba swingového žánru, ktorú má rád a ktorá ho oslovila v období keď hrával 10 rokov v Nemecku s výbornými swingovými muzikantami. 

 

Martina Eštoková / spev

Od detstva sa venovala spevu ľudových piesní v rôznych folklórnych zoskupeniach (DFS Kamienok, FS Čarnica). Počas štúdia na na vysokej škole pôsobila v speváckom zbore SĽUK-u.  K spevu ju priviedla babka a taktiež otec, ktorý hrá na akordeóne a gitare. Okrem účinkovania v ľudovej hudbe sa venuje spevu v Kaschauer Klezmer Band-e spolu s Matúšom Krutákom a Vojtechom Bundom. Najradšej spieva abovské čardáše, ktoré v nej evokujú spomienky na starých rodičov. V starých textoch týchto piesní sa odzrkadľujú veľké životné pravdy a skúsenosti s ktorými sa ako interprétka častokrát aj osobne stotožňuje. V roku 2016 sa zúčastnila  speváckej súťaže "Na košickej turni", kde získala "Zlaté pásmo" s čardášmi z jej rodnej obce Kostoľany nad Hornádom. V súčasnosti pracuje ako učiteľka hudobnej výchovy na základnej škole. K spevu a ľudovej hudbe vedie aj svoje detičky.

Hostia (podľa objednávky)

Ivana Harachová / cimbal
Viliam Gurbaľ / cimbal
Milan Jarka / cimbal

 

 


Deutsch (DE-CH-AT)Slovenčina (Slovenská Republika)English (United Kingdom)
Novinky O NÁS